Liquid IT Ultra Football Sir Breadwins
One Foundation Four Winds NZCT Air Rescue & Community Services The Lion Foundation
Dynamic Electrical PV Tiling Plumbing Express

News & Updates



 
Read more »

Jamie O’Connor joins Olympic coaching staff

It is with great pleasure that Wellington Olympic announces that Jamie O’Connor has agreed to come home and join our Men’s Central League coaching staff as Assistant Coach for the 2021 season. Jamie has a great history with our club, spending triumphant 8 years at Wellington Olympic. Including winning the Chatham Cup in 2009 and Central League title in 2010. Jamie is hugely respected within the clubs circles and the opportunity for him to rejoin us in a coaching capacity was a no brainer.

We look forward to seeing Jamie on the training ground and game day again.

 
Read more »

OLYMPIC PRIZE-GIVING 2020

Saturday 10th October 7pm sharp
Olympic Clubroo ms, Wakefield Park
$20pp includes Barbeque Souvla Meal

Featuring Jason Pine (Master of Ceremonies) & Music by DJ RAW

TICKETS LIMITED TO 120 PEOPLE

Book yours asap or miss-out
ALL bookings with John Serepisos:
Email: johns@tbd.co.nz or txt 021-999-252

 Prize giving 2020

 
Read more »

WELLINGTON OLYMPIC FIXTURES THIS WEEKEND

SATURDAY, 19 SEPTEMBER

SENIORS

Capital Premier: Olympic v Advance Electrical Western Suburbs (Away)
2.30pm, Ole Academy Turf

JUNIORS

11th Grade: Olympic Kronos v NW Strikers
10am, Macalister Park 4

10th Grade: Olympic Prometheus (playing at Liardet Park)
(1) 8.45am: v PnS Western Suburbs Rockets (Field 6)
(2) 9.20am: v Onslow Benares (Field 6)

9th Grade: Olympic Zeus (playing at Sinclair Park)
(1) 8.45am: v WUBNU Alliance Kaka (Field 2)
(2) 9.20am: v WUBNU Alliance Kotare (Field 2)

8th Grade Fun Football Wellington Festival
(all games playing at Tanera Park)

Atlas-
(1) 9.30am: v BNU Cyclones (Field 2)
(2) 9.45am: v BNU Typhoons (Field 3)
(3) 10am: v BNU Thunder (Field 4)
(4) 10.15am: v Wellington United Diamonds (Field 5)

Poseidon
(1) 9.30am: v BNU Typhoons (Field 3)
(2) 9.45am: v BNU Thunder (Field 4)
(5) 10am: v Wellington United Diamonds (Field 5)
(3) 10.15am: v Wellington United Galaxy (Field 1)

7th Grade Fun Football Wellington Festival
(all games playing at Wakefield Park)

Apollo
(1) 8.15am: v IBU Kinas (Field 25)
(2) 8.30am: v IBU Dolphins (Field 21)
(3) 8.45am: v IBU Bluefins (Field 22)
(4) 9am: v IBU Eels (Field 23)

Ares
(1) 8.15am: v IBU Barracudas (Field 24)
(2) 8.30am: v IBU Kinas (Field 25)
(3) 8.45am: v IBU Dolphins (Field 21)
(4) 9am: v IBU Bluefins (Field 22)

SUNDAY, 20 SEPTEMBER

SENIORS

Central League: Olympic v Advance Electrical Western Suburbs (Away)
2.30pm, Endeavour Park 1

Capital 2: Olympic v Victoria University Mens’ Reserves (Home)
1pm, Wakefield Park 2

JUNIORS - OLYMPIC GIRLS’

10th Grade (playing at Wakefield Park)
Blue
(1) 8.30am: v Onslow Oraries (Field 2d)
(2) 9.05am: v Olympic White (Field 2d)

White
(1) 8.30am: v Stokes Valley Ferns (Field 2c)
(2) 9.05am: v Olympic White (Field 2d)

8th Grade Olympic (playing at Wakefield Park)
(1) 9.45am: v Miramar Rangers Topaz (Field 2c)
(2) 10am: v IBU Whales (Field 2c)
(3) 10.15am v BNU Volts (Field 2c)
(4) 10.30am: v Wellington United Snow Leopards (Field 2b)

 
Read more »



Fixtures & Results

2021 OLYMPIC CENTRAL LEAGUE FIXTURES

Click here »

2020 OLYMPIC CAPITAL PREMIER LEAGUE FIXTURES

Click here »


Tiger Scaffolds
Havana Coffee Works
Capital Produce
Liquor Land
Advance Electrical
Daktota
Wellington Sea Market

TBD Digital
Greek Orthodox Community of Wellington
Oympic AFC Oympic AFC